معرفی فیلم ۷- خدایان آمریکایی

به مرد جوان سیاه‌پوستی به بدترین شکل خیانت شده است! همسر زیبا و سپید‌پوستش به او خیانت کرده است. این مرد جوان که شَدو مون (Shadow Moon) نام دارد که تحت‌الفظی «سایه‌ی ماه» معنا می‌دهد، برای اینکه همسرش را از تحمل حکم زندان برهاند، مسئولیت قبول کرده و در زندان به‌سر می‌برد. اما خبر مرگ همسرش باعث می‌شود که مسئولان زندان او را جلوتر آزاد کنند. او در بدو خروج از زندان درمی‌یابد که همسرش در یک سانحه‌ی رانندگی در حالی که با دوست مشترکی در حال سکس بوده، کشته شده است!

‏اما چارچوب داستانی سریال «خدایان آمریکایی» (Americam Gods)، یک ماجرای عشقی نیست. همان‌طور که نام کاراکتر اصلی نشان می‌دهد، شما در فضای سوررئالی وارد خواهید شد و خیلی زود درخواهید یافت که کاراکترهای اصلی، تجسمی از خدایان، موجودات افسانه‌ای مانند جن در فرهنگ اسلامی، یا لپرکان (Leprechaun) در فرهنگ عامیانه‌ی ایرلندی، جادوگران و عفریته‌ها هستند.

‏آنها در ایالات متحده‌ی امروز زندگی می‌کنند و با یکدیگر در رقابت و ستیزند. حتی کاراکترهایی هستند که نماینده‌ی فن‌آوری‌های جدید دهه‌های متأخرند و آنها هم برای سیطره بر عرصه‌ی عمومی، با ایزدان و ایزدبانوان اعصار کهن رقابت دارند. در حقیقت، مطابق با منطق داستانی این مجموعه، خدایان نمرده‌اند؛ بلکه فقط سر و شکل آنها تغییر کرده است. جایی در یکی از اپیزودها، ایزدبانوی شهوت و اغواگری توضیح می‌دهد که چطور جایگاه خود را در ایران بعد از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ از دست داده است. این ایزدبانو، چریک‌های اسلام‌گرای انقلاب ایران را دشمن خود محسوب می‌کند!

‏«خدایان آمریکایی» اثری‌ست چندوجهی و پرمایه که از طریق داستانی عجیب و غریب، موضوعاتی همچون ایمان، هویت و تقابل فرهنگ‌ها را بررسی می‌کند. در این سریال، ماجراها ول شخصیت اصلی به نام شدو مون چرخیده و به تدریج وارد دنیایی می‌شویم که در ان خدایان کهن و جدید، برای بقاء و اعتبار خود می‌جنگند.

‏از نظر مضامین، این سریال به شکلی هنرمندانه به موضوعاتی چون تغییر و گذار فرهنگی و دینی می‌پردازد. تیم پژوهشی گفت‌وشنود، تماشای این سریال را که مشحون از جلوه‌های ویژه و ترانه‌های عامه‌پسند و روز آمریکایی‌ست، به تمامی آنها که مایل به پی‌گیری نقش سنت‌های فرهنگی و دینی در متن زندگی امروزی‌اند، پیشنهاد می‌کند. این سریال برمبنای رمانی به همین نام از نیل گیمن ساخته شده و از سال ۲۰۱۷ توسط شبکه‌ی تلویزیونی Productions Starz به نمایش درآمد.