نکیسا حاجی‌پور؛ بازداشت برای بهایی‌بودن

۱۱ دی ماه ۱۴۰۱ نکیسا حاجی‌پور، شهروند بهایی ساکن تهران، که برای دیدار خانواده‌اش به مشهد رفته بود، قرار بود با هواپیما ساعت ۶ صبح از مشهد به تهران بازگردد، اما ماموران در فرودگاه منتظر بودند و با  ارائه حکمی با امضای معاون دادستان مشهد «رحمانی» او را بازداشت کردند. تا این لحظه از علت بازداشت و مکان نگهداری ایشان خبری در دست نیست.

خانم حاجی‌پور، پیش‌تر در سال ۱۳۹۳ مدت کوتاهی بازداشت و با قید وثیقه آزاد شده بود و  او در سال ۱۴۰۰ به اتهام تبلیغ برای آیین بهایی، به مدت یک سال حبس را تحمل کرده و آزاد شده بود. (حکم دادگاه بدوی در سال ۱۳۹۹, ۵ سال حبس بود که در تجدید نظر به ۱ سال کاهش پیدا کرده بود)

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی، هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین یا اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و آیین زرتشتی را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده و از بسیاری حقوق شهروندی محروم مانده‌اند.

امید است که با پیروزی انقلاب ملی ایران، حکومتی در کشور منطبق با معیارهای حقوق بشر، مستقر گردد و همه شهروندان ایرانی از حقوق برابر برخوردار شوند.