گناه معادل‌سازی اخلاقی؛ دیدگاهی از سم هریس

ساموئل بنجامین هریس که بیش‌تر با عنوان «سم هریس» شناخته می‌شود، از جمله کسانی است که در حوزه خداناباوری جدید و مباحث پیرامون آن نام برجسته‌ای دارد. این متفکر برجسته آمریکایی که ۵۰ سالگی را پشت سر گذاشته، در لس‌آنجلس به دنیا آمد و از دانشگاه کالیفرنیا، دکترای خود را در رشته علوم اعصاب دریافت کرد. حوزه فعالیت او اما گسترده‌تر از این حرف‌هاست که می‌توان از گستره موضوعی کتاب‌ها و مقالات او دریافت؛ از عصب‌شناسی تا نقد اسلام افراطی. از تامل بر حوزه اخلاق تا ارائه مدلی از معنویت بدون نیاز به مذهب.

او در میان ایرانیان اما با نقدهای سهمگین خود بر اسلامگرایان شناخته شده است. سم هریس از حدود ۱۰ سال پیش، در کنار دیگر فعالیت‌ها، در کار تهیه پادکست نیز است و به عنوان ارائه‌گر مباحث در پادکست بسیار پرطرفدار خود، رخدادهای روز را نیز از نظرگاه تفسیری خود دور نمی‌گذارد. در قسمتی از پادکست خود با عنوان «گناه معادل‌سازی اخلاقی» (THE SIN OF MORAL EQUIVALENCE) او به بحران کنونی در مرزهای اسراییل می‌پردازد؛ جنگی که با حمله تروریستی اسلامگرایان حماس به شهروندان اسراییلی و غیراسراییلی و کشتار آنان آغاز شد و اسراییل را به واکنشی سنگین برانگیخته است.

در این‌جا سم هریس تلاش می‌کند به نقد کسانی بپردازد که به گفته او در دفاع از حماس به یکسان‌انگاری اخلاقی بین اسراییل و حماس دست می‌یازند.

در این پادکست بیش‌تر بشنوید.