به عنوان یک خداباور، آیا در یک ایران آزاد از آزادی بیان خداناباوران پشتیبانی می‌کنید؟

مخاطبان توانا پاسخ می‌دهند؛

چندی پیش در این پست اینستاگرام توانا، پرسشی کردیم از خداباوران و آن پرسش این بود که: «آیا در یک ایران آزاد از آزادی بیان خداناباوران پشتیبانی می‌کنید؟»

به گوناگونی پاسخ‌ها خوب دقت کنید:

من به عنوان یه انسان خدا‌باور، از هر عقیده و تفکری تا جایی که باعث آسیب‌رساندن به بقیه افراد نشه حمایت می‌کنم.
جمهوری اسلامی نابود شه، من قول میدم روزی ۲۴ رکعت نماز بخونم سالی ۲ ماه هم روزه بگیرم، تازه برم هیئت سر کوچه واسه سینه‌زنی.
کدوم خدا؟ خدای کیان پیر‌فلک یا خدای دیکتاتورها؟
هر وقت اکثریت مردم پاسخ «بله» به این سوال دادند، قطعا به سمت دموکراسی می‌رویم.
من یه دوره‌ای خداناباور شدم اما الان به عنوان یک خداباور، به همه عقاید احترام می‌ذارم.
چه فکری قراره برای خدا باوران بکنیم؟؟؟ چطور باید درمان بشن؟؟؟ دنبال این باشین.
فقط به انسان و انسانیت اعتقاد دارم و خدا رو قبول دارم؛ البته خدایی که تو وجود هر انسانی هست نه خدایی که چندین ساله مارو ازش ترسوندن و معتقدم هر کسی با هر باوری حق داره آزادانه با بقیه زندگی کنه.
خداباور، فرد تنبلی است که از مطالعه تاریخ، فراریه.
فقط باید «نقد دین» آزاد باشه؛ یعنی سلمان رشدی‌ها در کشورمان امنیت کامل داشته باشن.
الان در کل می‌بینیم که حتی توی کامنت هم دو طرف دارن به هم می‌پرن. چه برسه به اجتماع. هر دو طرف هم مقصرن چون می‌خوان همو قانع کنن. هنووووز فرهنگ سکوت در مقابل عقاید هم جا نیفتاده، می‌خوایم به آزادی بیان برسیم؟!
دین وسیله‌ای است برای کنترل مردم توسط حاکمان. ولاغیر!
این چه پستی است، انگار خداباوران را با آخوندها در یک سطح فکر گذاشتین. اون کسی که قلبا به خدا اعتقاد داره، با عمل و نیت درست‌اش دیگران را به یکتاپرستی دعوت می‌کنه نه با شعار و زور و کتک!
ساده‌تر اینه: آی ای خداباوران! دست از سر ما بر می‌دارید بالاخره؟
تنها زمانی می توانیم در آرامش زندگی کنیم که یاد بگیریم اعتقادات مذهبی را در پستوی خانه برای خود نگه داریم. نه آن را به کسی تحمیل کنیم و نه به وسیله آن برای دیگران مزاحمت و ناراحتی ایجاد کنیم. حتی حق نداریم باورهایمان را به کودکانمان تحمیل کنیم.
همان‌طور که دیدید، مخالفان و موافقان، پاسخ‌های گوناگونی به این پرسش داده‌اند به این دلیل که افراد با عقاید و باورهای مختلف به عنوان شهروندان یکسان در کنار هم زندگی می‌کنند اما آیا همه افراد در جامعه ما می‌توانند بدون درنظرگرفتن باورهای دیگری، او را بپذیرند؟ و آیا اگر مخالفتی دارند، می‌توانند به شیوه‌ای درست به گفت‌‌وگو بپردازند و در نهایت به مداراگری و رواداری برسند؟

در اینکه «حق آزادی بیان» همه شهروندان، اصلی بدیهی و غیرقابل گفت‌وگو است، کمتر شهروند دموکراسی‌خواه ایرانی تردید دارد. حتی اگر از باور یا عقیده‌ای خوشمان نیاید یا آن را قبول نداشته باشیم، نباید به خود اجازه دهیم که اصل آزادی آن عقیده یا باور را زیر سوال ببریم. اما اگر بتوانیم در این مسیر یاری‌گر همدیگر باشیم زودتر می‌توانیم به جامعه مطلوب و مداراجو و متساهل دست یابیم.

راستی اگر شما خداباور هستید، از آزادی بیان خداناباوران در یک ایران آزاد پشتیبانی می‌کنید؟

در ادامه برخی از پاسخ‌های منتخب همراهان توانا را بخوانید.

 • گلشیفته مدتی پیش یکی از قشنگ‌ترین جمله‌های ممکن رو گفت: «روز آزادی زیباترین روز خواهد بود. اون روز همه‌ی ما هم‌نظر نیستیم و به خاطر اختلاف نظرمون باهم نمی‌جنگیم بلکه برای اولین بار اختلاف نظر و تفاوت هامون رو جشن می‌گیریم. »
 • با هر چیزی که بجنگی قوی‌تر می‌شه. هر طور راحتن. به ما چه؟!! از نظر من این‌طور مسائل موقع انتخاب شریک زندگی، دوست صمیمی و گرفتن شریک تجاری اهمیت داره. براشون آرزوی موفقیت می‌کنم.
 • ده سال پیش اگه همچین سؤالی پرسیده می‌شد، جواب کلی فحش و نفرین و تمسخر و …. بود الان کامنت‌ها را می‌خونم، چه خدا‌باور و چه خداناباور، کیف می‌کنم از رشد فکری جامعه.
 • در مورد خداناباوری با جمعی از دوستان مذهبی‌ام صحبت می‌کردم؛ بحث «گردن‌زدن کفار» شد که توی کتاب‌شون بیان شده، یکی از دوستان گفت اون به شرطی هست که کفار جار بزنن به دین اسلام باور ندارن و سعی کنن اسلام رو زیر سوال ببرن!!! به همین راحتی!!
 • خدا باوری یا خدا ناباوری، رابطه‌ای ‌ست میان مخلوق و خالق هر بنده‌ایی و مسئولیت آن به خود شخص بر می‌گردد. چیزی که به بقیه انسان‌ها مربوطه، احترام به حریم آن‌ها و در کنار هم با صلح زندگی‌کردن و رعایت حقوق دیگران است.به نظرم بايد به جايي برسيم كه اصلا ندونيم كي خداباور هست، كي نيست. چرا بايد اصلا پرس‌و‌جو كنيم در مورد اعتقادات هم !!
 • به خاطر هم‌نظر‌نبودن کشت‌وکشتار راه نمی‌ندازیم.
 • عقاید دینی‌مان؛ خدا باوری یا خداناباوری، دین‌داری یا بی‌دین‌بودن را هنگام خروج از خلوت خود و وارد‌شدن در جمع دیگران در پستوی ذهنمان بگذاریم، تا مبادا بیش از این به کسی آسیب برسد.
 • تا وقتی که مردم فرهنگ‌شون درست نشه، هیچی تغییر نمی‌کنه. فرهنگی که با آگاهی درست بشه؛ نه از روی چشم ‌و هم‌چشمی. وقتی نادانسته باشه، میگن به اعتقادات هم احترام بزارید، وقتی دونسته باشه اعتقاد کسی برای دیگران مهم نیست و خیلی عادی از کنارش رد می‌شن. امیدوارم انقلاب نوین ایران فرهنگ‌مون رو درست کنه.
 • وا! اصلا پرسیدن داره؟ معلومه که حمایت می‌کنیم. مگه اونا آدم نیستن؟
 • هر کی خدا رو باور داره یا نداره، فقط به خودش و خدا مربوطه نه به هیییچ کس دیگه.
 • حالا من یک سوال دارم از خداباوران؛ در جامعه‌ای که جدایی دین از سیاست وجود داره، دولت بودجه‌ای برای مناسک و مناسبات دینی در نظر نمی‌گیره. خب در این صورت خداباوران و مذهبیون حاضر هستند خودشون خرج مساجد و در کل اعتقادات خودشون رو بدن؟؟؟
 • معلومه که نمی‌کنن، به ما که می‌رسه، میگن اعتقاد یه چیز شخصیه. ولی اعتقادات خداباورا تا کمر تو زندگی ماست!
 • از تبلیغ خدا ناباوری پشتیبانی نمی‌کنیم و باهاش مبارزه می‌کنیم اما به آزادی عقیده خداناباوری اعتقاد داریم.
 • قانون اساسی سالم و آزاد تعریف داره. تمام افراد با هر جنسیتی، از هر قومی با هر دین و مذهبی، دارای حقوق برابر و آزاد خواهند بود به شرطی که باعث آزار و اذیت و هزینه برای دیگران نشوند.
 • با دین‌ستیزی مشکل داریم ولی با بی‌دینی خیر.
 • آخوند کاری کرده هشتاد میلیون خدا ناباور داریم.
 • خدایی اینچنین حقیر که توانایی اثبات خودش را ندارد و انسان‌ها باید اثبات‌اش کنند، ارزش باور و پرستیدن را ندارد.
 • تو اين چند ماهه گذشته خيليا به نتيجه رسيدن كه واقعا خدايي وجود نداره.

آیا شما پاسخ متفاوتی دارید؟ برای ما بنویسید.