بگو-بشنو، ۳۴: از برده‌داری قدیم تا بندگی‌های جدید و روز جهانی مبارزه با فساد

«برای خرید یک هواپیمای ایرباس، بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ میلیون دلار باید هزینه شود، قیمت هواپیمای بوئینگ هم تقریبا همین است. با ۳میلیار دلاری که اخیرا در کشور اختلاس شده است، دست‌کم می‌شد ۶ یا ۷ فروند هواپیمای بوئینگ یا ایرباس خریداری کرد. همینطور قیمت یکی از قطارهای سریع‌السیری که فرانسه یکی از بهترین سازنده‌های آن است ۴۰ میلیون دلار است. حالا حساب کنید با این ۳میلیارد دلار چند تا از آن می‌شد خرید؟ به همین ترتیب مثال‌های بسیاری می‌شود زد که امکاناتی می‌شد با این پول در ایران هزینه کرد. حالا چطور می‌شود که در جمهوری اسلامی این رقم اختلاس می‌شود … ؟»

این بخشی از سخنان جمشید اسدی، اقتصاددان، است در برنامه زنده کلاب‌هاوس با موضوع از برده‌داری قدیم تا بندگی‌های جدید و روز جهانی مبارزه با فساد.
در ادامه این گفت‌وگو حاضران به بحث پیرامون این پرسش پرداختند که آیا «التزام عملی به ولایت مطلق فقیه»، «تقلید» از مجتهدان دینی، «اطاعت بی‌چون‌وچرا از ایدئولوژی‌ها»، و «تعصب‌»ورزیدن بر یک عقیده، بردگی نیست؟

این برنامه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ با حضور دکتر جمشید اسدی، اقتصاددان، پرویز دستمالچی، فعال سیاسی، مجید محمدی، جامعه‌شناس، آزاده رضایی، متخصص آموزش و جمعی از پژوهش‌گران و برخی از پژوهشگران و کنشگران در کلاب‌هاوس آموزشکده توانا برگزار شده است.